Invitation

Dear Scientists,

The 5th International Congress on Tourism, Economic and Business Science (ICTEBS-2021) will be held in Kocaeli  on 20-22 October 2022, which will be organized by Kocaeli University. 

ICTEBS is open to academics, researchers and students conducting research in the fields of Tourism, Business and Economics.

The aim of ICTEBS 2021 is to bring academics and researchers working on tourism, business and economics together to create an environment for scientific sharing and discussion, to meet and interact with the academic environment.

The oral presentations and poster abstracts presented at the Congress will be published in English in the abstract book of the International Congress on Tourism, Economic and Business Sciences (www.ictebs.org), and if requested by the authors, the research will be published as an article in the “International Journal on Tourism, Economic and Business Sciences http://ijtebs.org/index.php/ijtebs)  which is after being subjected to necessary scientific evaluations. 

Turkish and English presentations will be made at the congress.

ICTEBS 2022  will be able to reach its purpose through contribution, support and participation of you valuable scientists. 

Organizing Committee

5th International Congress on Tourism, Economic and Business Sciences

Register

Upcoming Congresses

ANNOUNCEMENTS

V. ICTEBS 20-22 Ekim 2022


V. ICTEBS 20-22 Ekim 2022 tarihlerinde, Anatolia Sciences Akademi, Beykoz Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kartepe Belediyesi işbirliğinde hibrit olarak, Kocaeli Üniversitesi yönetiminde Kocaeli’nde sayın Prof.Dr. Suavi AHİPAŞAOĞLU başkanlığında yapılması planlanmaktadır. ICTEBS 2022 kongresi kurucu başkanımız, kıymetli bilim insanı duayen hocamız sayın Prof.Dr. İrfan ARIKAN anısına yapılacaktır.

Kongrede sunulan sözlü bildiri ve poster özetleri, Uluslararası Turizm, Ekonomi ve İşletme Bilimleri Kongresi (www.ictebs.org) özet/tam metin kitapçığında basılacak olup,  yazarlar tarafından talep edilmesi durumunda, gerekli bilimsel değerlendirmelerden sonra Beykoz Akademi Dergisi ile IJTEBS dergilerinde makale olarak yayınlanabilecektir.

ICTEBS’in amacı; turizm, işletme ve ekonomi ile ilgili konularda çalışan akademisyenleri ve araştırmacıları bir araya getirerek, bilimsel paylaşım ve tartışmalara ortam oluşturmak, akademik çevre ile tanışma ve etkileşimde bulunma olanağı sunmaktır. ICTEBS, Turizm, İşletme, Ekonomi ve ilgili alanlarda araştırma yapan tüm araştırmacılar ve öğrencilere açıktır.

Sizleri 20-22 Ekim 2022 tarihlerinde Kartepe/Kocaeli’nde görmekten onur duyacağız.

 

CONGRESS HONORARY CHAIRMANS

Prof. Dr. Sadettin HÜLAGÜ - Kocaeli University

Prof. Dr. Mehmet DURMAN - Beykoz University